Perşembe, Eylül 29, 2005

Favicon ile web site promosyonu

Favicon Dedikleri
Sanırım sizde duymuşsunuzdur veya hep merak etmişsinizdir. O sık kullanılanlar menüsünde web siteleri yukarıdan aşağı sıralandığında bir kısmının hemen satırbaşında kimi zaman bir resim, bazen bir harf, bazen de logosu görüntülenir. Hatta çok sevdiğiniz ve hergün bağlandığınız websiteleri vardır ya, masaüstüne kısa yol yapınca hemen bir resim (diğerlerinden ayırdedici özelliğe sahip) gelir masaüstünüze park eder. Masaüstünden bir tıklamayla o websitesinin sayfasına ulaşırsınız.
Eğer sizin sitenizde böyle bir özelliğe sahip olsun istiyorsanız tam yerine geldiniz. Birlikte icon dosyanızı yaratacağız ve servere yükledikten sonra artık sizin sitenizde sık kullanılanlara eklenince veya masaüstüne yerleştirilince kendi iconu tıklanabilecek. Evet, ne diyorduk? 16x16 pixel ebadındaki minik bir favicon gerçekte webmasterların en büyük arkadaşıdır.
Neden mi? Çok basit: Eğer Internet Explorer kullanıyorsanız demin dediğim gibi sık kullanılanlara eklediğiniz bir çok websitesinin bir logosunu görürsünüz, bu sizin sevgili minik arkadaşınız 16x16 pixel ebadındaki favicon.ico dur. Favicon.ico arkadaşınız sık kullanılanlar listesinin dışında tarayıcının adres çubuğundada görüntülenir, etti mi iki. Üçüncü olarak masaüstüne kısayol olarak da yerleşip göz kırptığı gibi, dördüncü özelliği ise masaüstünden sürükleyerek monitörün altındaki gri görev çubuğu (taskbar) a da yerleşir.
Gördünüz mü neden en büyük arkadaş olduğunu. İsterseniz artık bu html derslerinide hemen tarayıcınızın sık kullanılanlar menusune ekleyin. Ayrıca sayfaya sağ tıklayıp Kısayol Oluşturup tıklarsanız hem bizi desteklemiş olursunuz hemde aradığınızda uzun uzadıya adresler yazmanıza gerek kalmaz.
Bu arada isterseniz çekip sürükleyerek görev çubuğunada yerleştirebilirsiniz. Ama bunları Neo tasarım web sitesinden yapınız.

Hiç yorum yok: