Pazar, Ekim 02, 2005

Arama motorlarına kayıt neden önemli?

Gerçekten tebrikler. Bu sayfayı okumak üzere tıkladığınıza göre ne istediğinizi biliyorsunuz. Arama motorları ve Google hakkında bir çok yazı okumuşsunuzdur, ama burada her şeye toplu bir bakış yapacağız, hem de bazı rakamlar vererek.
Ne kadar şık tasarlanmış olursa olsun, eğer web siteniz arama motorlarına kayıtlı değilse inanın hiç bir değer ifade etmez. Web sitenize harcadığınız parayla gidip el ilanı bastırmış olsaydınız belkide daha etkili bir tanıtım yapmış olurdunuz.
Arama motorlarına kayıt olmanın avantajlarını öğrenmeden önce arama motorları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
Arama motorları aslıda birer web sitesidir. En popülerleri; Google, Yahoo, MSN, Alltheweb Altavista, Lycos, Overture, AskJeeves, AOL, Kanoodle'dır. Bunlar web de yapılan günlük 400 milyon aramanın yaklaşık %93 ünü kapsar. İçlerinde sadece Google ise %60 ını yani yaklaşık 240 milyon aramayı sonuçlandırır. Google'ın Yahoo'ya veritabanı hizmetini verdiğini düşünürsek 2003 yılı için Google'ın payı %85 i bulur.
Kişiler bulmak istedikleri her hangi bir şeyi arama motorlarında sorgularlar. Çıkan sonuçlardan ilk 10 ya da 20 web sitesini ziyaret edip, işlerine yarayan bilgi ya da ürünleri bu web sitelerden edinirler.

Arama motorlarında aslında telefon rehberlerinden alışık olduğumuz sarı sayfaların web deki versiyonudur. Arama motorları içinde aranan terimle ilgili en yakın sonuçları Google verdiğinden en çok kullanılan arama motoru olmuştur.
Eğer web siteniz ilk 20 site arasında ise bu size bedava reklam ve konunuzla ilgili bir ziyaretçi trafiği sağlar. Bu durumda web siteniz belli bir itina ile hazırlanmışsa bu kişiler tekrar tekrar gelir ve sattığınız ürünleri sizden satın almak üzere girişimde bulunabilirler.

Buna Arama motoru yoluyla pazarlama denilmekte. Arama motorları ise sıralama parametrelerini sık aralıklarla değiştirip, arama motorlarına kayıt uzmanlarının işini zorlaştırmaya çalışırlar.
Coca Cola'nın formülünden sonra belkide en sıkı saklanan bilgi arama motorlarının web sayfalarını sıralarken kullandığı parametreler olsa gerek. Öncelikle söyleyelim, tüm arama motorlarının sıralama parametreleri birbirinden farklıdır. Bu demektir ki Altavista'da 5. sırada çıkan bir web sayfası MSN'de 28. sırada, Google'da ise 123. sırada listelenebilir.

Örnek verecek olursak Google yirmiye yakın parametreyi değerlendirerek bir web sayfasının aranan terimle ilgisini belirler ve hakettiği sıralamayı verir. Belki biraz tekerleme gibi duracak ama:

Arama motorları, web sitenizin dediğiniz gibi olup olmadığına başka web sitelerinin sizin hakkında söylediklerini de dikkate alarak, sayfalarınızdaki içeriği inceleyerek karar verir.

Bu demektir ki, iyi sıralama alması arzulanan bir web sitesinde resimden çok yazılı içerik olmalıdır. Arama terimleri belli bir oranda sayfalara serpiştirilmeli, başka web siteleriyle link alışverişinde bulunulmalı, v.s.
Yukarda sayılanları yapmanız çok ziyaretçi çekeceğiniz anlamına gelmez, çünkü bir noktadan sonra sizin sitenizi odaklamak istediğiniz arama terimi seçiminiz de çok önem taşıyor. Örneğin:

İkinci el 1998 model renault megane otomobil satın almak isteyen bir kişinin aşağıdaki terimlerle arama motorlarını sorgulaması muhtemeldir.

ikinci el oto
2el oto
ikinci el araba
satılık oto
ikinci el otomobil
2el otomobil
2el araba
satılık araba

Peki ya ikinci el renault ya da 2 el reno gibi marka kavramlarının olasılığı nedir? Hatta "1998 renault megane istanbul" olamaz mı?

Sizin kişisel tercihiniz 2 el oto olabilir, ama diğer 10 arama biçimi de internette hayli yaygın. Eğer sayfalarınızı ikinci el oto gibi sadece ikinci ele odaklarsanız belki de satmak istediğiniz "ikinci el 1998 megane" otolarınızı yayınladığınız sayfaya hiç bir arama motoru kaynaklı ziyaretçi alamayacaksınız.

Dahada kötüsü internette satılık "ikinci el 1998 megane" arayan kişiler web sayfalarınıza ulaşma imkanı bulamayacak.

Peki güzel ama siz web sitenizi niçin yaptırdınız? Sadece kendiniz ziyaret edin diye değil herhalde.
Firma web sitenizin arama motorlarına profesyonelce kaydını danışmak için bizi arayınız.
ÖNEMLİ NOT: Bu hizmetimiz sadece işyerlerine yöneliktir, amatör web sitelerine zaman kısıtlamasından dolayı destek veremiyoruz, özür dileriz.

Hiç yorum yok: